e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >

Kłanino

08 czerwiec 2010r.

Kłanino. Jest to wieś na Kępie Starzyńskiej, przy drodze z Pucka do Żarnowca. Występuje po raz pierwszy w łacińskim zapisie z 1285 r. w formie Cleniu, jako granicząca ze Starzynem. Teren Kłanina podzielony był niegdyś między kilku szlacheckich właścicieli, głównie między Kłanickich.


Kuźnica

08 czerwiec 2010r.

Kuźnica. Stara wieś rybacka, dziś zachodnia połać miasta Jastarni, odległa o 7 km od jej centrum. Leży w miejscu największego zwężenia Mierzei Helskiej, dochodzącej tutaj do 250 m. W sąsiedztwie, tzw. Kuźnicka Jama czyli 7-metrowe zagłębienie w Zatoce Puckiej, w kształcie trójkąta i wysokości 3 km.


Szczecin, położenie, historia

01 luty 2011r.

Szczecin leży w dolinie Odry i jej wschodniego ramienia Regalicy. Odległość miasta od Bałtyku wynosi 65 km. Główna część miasta znajduje się po zachodniej stronie Odry, natomiast port rozłożony jest przede wszystkim na wyspach między Odrą i Regalicą. Na skutek swego położenia Szczecin jest ważnym punktem komunikacyjnym zarówno kolejowym, jak morskim i lotniczym.


Szczecin, Obszar i ludność

11 marzec 2011r.

Obszar i ludność Szczecina. Względem obszaru Szczecin jest drugim (po Warszawie) miastem w Polsce i obejmuje teren 280 km2. Długość ulic wynosi 700 km. W mieście mieszka około 250 tysięcy osób, prawie wyłącznie narodowości polskiej.


Szczecin, przeszłość portu szczecińskiego

15 styczeń 2011r.

Przeszłość portu szczecińskiego. Rejon ujścia Odry posiadał 1000 lat temu kilka ośrodków wymiany handlowej; najważniejsze z nich to Wolin, Kamień i Szczecin. Zarówno Kamień, jak i Wolin, traciły z biegiem lat na znaczeniu, natomiast obroty portowe Szczecina i jego pozycja gospodarcza stale wzrastały.


Władysławowo i jego przyroda

22 maj 2011r.

Pas wybrzeża od Chałup do Karwi obejmujący część Mierzei Helskiej, krawędź przymorską Kępy Swarzewskiej oraz Karwieńskie Błoto (fragment większej połaci - Bielawskich Błot) i małą Kępę Ostrowską jest częścią niezwykle urozmaiconego krajobrazowo Pobrzeża Kaszubskiego.


Historia Władysławowa

31 maj 2011r.

Nazwa Władysławowo - na określenie części tere nu dziś zajmowanego - pojawiła się.po raz pierwszy w 1 938 r. i odnosiła się wyłącznie do nowo powstałego portu. Nawiązywała zaś do nazwy fortu wojennego Władysława IV - Władysławowa, który istniał XVII w. pomiędzy Chałupami a Kuźnicą na Mierze Helskiej.


Strona 3 z 5, < Poprzednia  1  2  [3]  4  5  Następna >