e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Szlak Kociewski cz 2

22 June 2012r.

Z Wirt jedziemy w kierunku Borzechowa. W połowie drogi rośnie po lewej stronie szosy okazała lipa około 300-letnia o obwodzie 7 m (na wysokości 1,3 m). Przejeżdżając przez Borzechowo warto wspomnieć, że jest to dawna siedziba starostwa niegrodowego. Starostowie mieszkali na Wyspie Starościńskiej malowniczego Jeziora Borzechowskiego. Następną dużą wsią jest Lubichowo położone nad jeziorem, w pobliżu którego znajduje się wielki cmentarz żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r. Na placu przykościelnym stoi grobowiec pomordowanych w lesie szpęgawskim.


Półwysep Helski

15 July 2012r.

Rybackie początki Jastarni. Mieszkańcy Jastarni od początku jej istnienia utrzymywali się z rybołówstwa. Niezbicie dowodzą tego wykopaliska przeprowadzone tu jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W ich wyniku odkryto osadę, której początki datuje się na przełom I wieku p.n.e. i 1 wieku n.e. Znajdujące się tam rybie szczątki oraz ciężarki do sieci potwierdziły przypuszczenia, że osada ta była zamieszkana przez rybaków. Stwierdzono także, że zabudowywana była kilkakrotnie, co świadczy, że ludzie znaleźli tu dobre warunki do egzystencji. Taka sytuacja trwała przez prawie dwa tysiąclecia. Nad Półwyspem Helskim przechodziły różne dziejowe nawałnice - najeżdżały go armie sąsiednich państw, kilkakrotnie zmieniana była jego przynależność państwowa. Jedno okazało się niezmienne: ludność Jastarni przez cały ten czas pozostawała kaszubska i rybacka.


Półwysep Helski 1920 r

15 July 2012r.

Jesienią 1922 roku cały półwysep zaludnił się żołnierzami, którzy mieli budować kolej. W normalnych okolicznościach byłoby to przedsięwzięcie mało opłacalne, na które nie wiadomo, czy zdecydowano by się. Jednak decyzja o budowie kolei została podjęta w czasie wojennym, który rządzi się swoimi prawami. Kiedy podczas inwazji bolszewickiej Gdańsk nie chciał przepuszczać dostaw materiałów wojennych przesyłanych drogą morską z Europy Zachodniej, postanowiono uniezależnić się od niego i wybudować tory przez cały półwysep, aby móc korzystać z portu na Helu. Wojna polsko - bolszewicka skończyła się, zanim ukończono budowę kolei, i nie zdążono jej wykorzystać. Tak więc kolej, która powstała w celach wojskowych, przydała się bardzo w celach czysto cywilnych. Dawniej byliśmy tu na Półwyspie zupełnie odcięci od świata, a teraz mamy bezpośrednie wagony do wszystkich większych miast Polski. Kiedy kolej budowano, to nasi pesymiści,