e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Jastrzębia Góra - Lisi Jar

29 June 2011r.

Jastrzębia Góra składa się z trzech osad: Rozewia, Lisiego Jaru i właściwej Jastrzębiej Góry. Naprzeciw Domu Wypoczynkowego "Górnik" wije się wąwóz erozyjny zwany Lisim Jarem. Tu 4 XI 1 598 r. wylądowała rozgromiona przez Szwedów i burze armada Zygmunta III Wazy. Król wypłynął z flotą liczącą 85 jednostek, powrócił z 24 statkami. Nie chcąc ryzykować dalej niebezpiecznej drogi tu wylądował i udał się na spoczynek do zamku w Krokowej. Fakt wylądowania upamiętnia tablica w Lisim Jarze.


Rozewie

20 June 2011r.

Rozewie to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie naszego kraju. Jest przylądkiem położonym na. północnym krańcu Kępy Swarzewskiej i właśnie najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Rozewie powszechnie znaną jest najpotężniejszej na Bałtyku latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego. Nieco legend dotyczących teg miejsca znajdzie czytelnik na końcu informatora. W dokumentach obok polskiej nazwy Rozewie spotykamy także Rosehahut, Rosehaupt, Rekshoei i niemiecką Rixhófft. Na kamiennym przylądku natrc fiono na ślad osadniczy z epoki mezolitu (środkow epoka kamienia 8000-4290 I. p.n.e.).


Legendy Rozewskie

12 May 2011r.

Tajemniczy przylądek rozewski doczekał się wielu legend, które po dziś dzień żyją wśród okolicznych mieszkańców, a także wzbudzają żywe zainteresowanie przybyszów. Prócz legend dawnych, zadomowionych w tradycji ludowej, tworzone są nowe, jak w przypadku legendy o Żeromskim. Znanym ich zbieraczem, twórcą i propagatorem jest Franciszek Fenikowski. Zbierał je i spisywał skrupulatnie. Niektóre słyszał od Władysława Wzorka, inne znał od Augustyna Necla, którego był literackim opiekunem. Przekazał je niezwykle barwnie i poetycko, przytoczę więc kilka z nich za Fenikowskim w wielkim skrócie i uproszczeniu.