wczasy, wakacje, urlop
31 March 2011r.
Klimat Warunki klimatyczne w strefie wybrzeża różnią się wyraźnie od klimatu panującego w głębi lądu. Romer wydziela "klimaty bałtyckie" jako jeden z 8 głównych typów klimatu na obszarze Polski. Pobrzeże Słowińskie wliczane jest w tym podziale do trzech odrębnych krain klimatycznych: Pobrzeża Koszalińsko-Słupskiego, Pobrzeża Łebskiego (Zachodniokaszubskiego) oraz Pobrzeża Roze-wsko-Helskiego (Wschodniokaszubskiego). Podstawą takiego podziału jest wielkość wpływów kontynentalnych - wzrastają one w miarę oddalania się od Oceanu Atlantyckiego ku wschodowi.
12 February 2011r.
Roślinność na Pobrzeżu Słowińskim i Kaszubskim jest wyraźnie uzależniona od typu brzegu morskiego. Najdłuższy odcinek to brzeg niski, piaszczysty. Związana z nim ściśle roślinność wykazuje charakterystyczny układ strefowy. Bardzo interesujące jest śledzenie rozwoju tej roślinności od krawędzi plaży poprzez wydmę białą i szarą aż do sosnowego boru nadmorskiego (patrz rys. na str. 84), który stanowi na tym podłożu końcowe ogniwo sukcesji roślinności. Z takim kierunkiem sukcesji zapoznać się można na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który chroni najlepiej zachowany odcinek niskiego wybrzeża na południowym brzegu Bałtyku.
11 February 2011r.
W strefie pobrzeża istnieje wiele siedlisk z nim związanych i do niego tylko ograniczonych. Całokształt panujących w tych siedliskach warunków pozwala na rozwój roślin o charakterze oceanicznym. Gatunki atlantyckie właściwe, ograniczone w swym występowaniu w zasadzie wyłącznie do tzw. Prowincji Atlantyckiej w Europie, tj. do obszarów sąsiadujących z wybrzeżem Atlantyku, wykraczają niekiedy dalej ku wschodowi i dlatego też mogą się znaleźć na południowo-zachodnich wybrzeżach Bałtyku.
22 May 2011r.
Słone łąki nadmorskie stanowią niezmiernie charakterystyczny element krajobrazu nadmorskiego. Są one najlepiej rozwinięte na wybrzeżach mórz słonych, gdzie występują przypływy i odpływy. Tworzą tam pas roślinności w strefie zalewanej przez wody przypływu i odsłanianej w czasie odpływu.
24 April 2011r.
Aż do skraju plaży zimowej dochodzą fragmenty najszerzej rozprzestrzenionego na białych wydmach zbiorowiska traw nadmorskich - wydmuchrzycy piaskowej i piaskownicy zwyczajnej (.Elymo-Ammophiletum). Niewielkie nawet zróżnicowanie siedlisk zajmowanych przez ten zespół roślinny przyczynia się do jego zmienności. Przy skraju plaży zimowej spotkać w nim można liczne skupienia honkenii piaskowej, rośliny najbardziej odpornej na panujące tam warunki.
28 March 2011r.
Wydma ruchoma Największe na naszym wybrzeżu, a zarazem najwyższe są wydmy ruchome na Mierzei Łebskiej. Obejmuje je prawną ochroną Słowiński Park Narodowy. Na pozostałych odcinkach wybrzeża człowiek walczy z wydmą ruchomą, ustala i zatrzymuje ją. Wydmy ruchome na Mierzei Łebskiej bywają nazywane „Białymi Górami". Określa się je także mianem "polskiej Sahary", co jednak nie jest zbyt trafne, gdyż różnic między "Białymi Górami" a piaszczystą częścią Sahary jest z pewnością więcej niż podobieństw.
02 September 2011r.
Wysokie, urwiste brzegi morza nazywane są klifowymi od angielskiego wyrazu "klif" który oznacza stromy brzeg. Bywają też, znacznie jednak rzadziej, określane terminem faleza od francuskiego słowa to samo znaczenie. Odcinki klifów są na Pobrzeżu Słowińskim i Kaszubskim znacznie krótsze od wybrzeży wydmowych.