e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]  3  4  Następna >

Władysławowo - kultura, oświata, turystyka

21 May 2011r.

Wśród placówek kulturalno-oświatowych we Władysławowie należy wymienić bibliotekę, która wraz z filią w Jastrzębiej Górze i punktem bibliotecznym w Karwi liczy ponad 40 tys. woluminów, Muzeum Latarnictwa Polskiego - jedno z niewielu tego typu w Europie, powstałe w 1 963 r. z inicjatywy Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku, a także kino "Albatros" ze 1 38 miejscami. W murach latarni rozewskiej mieści się również izba pamięci poświęcona Stefanowi Żeromskiemu. Organizacją życia kulturalnego zajmują się znajdujące się na terenie miasta placówki: Miejski Ośrodek Kultury oraz Morski Klub Kultury mieszczący się w Domu Rybaka. Latem większość imprez plenerowych odbywa się na estradach Władysławowa, Jastrzębiej Góry i Chałup.


Władysławowo i jego przyroda

22 May 2011r.

Pas wybrzeża od Chałup do Karwi obejmujący część Mierzei Helskiej, krawędź przymorską Kępy Swarzewskiej oraz Karwieńskie Błoto (fragment większej połaci - Bielawskich Błot) i małą Kępę Ostrowską jest częścią niezwykle urozmaiconego krajobrazowo Pobrzeża Kaszubskiego.


Historia Władysławowa

31 May 2011r.

Nazwa Władysławowo - na określenie części tere nu dziś zajmowanego - pojawiła się.po raz pierwszy w 1 938 r. i odnosiła się wyłącznie do nowo powstałego portu. Nawiązywała zaś do nazwy fortu wojennego Władysława IV - Władysławowa, który istniał XVII w. pomiędzy Chałupami a Kuźnicą na Mierze Helskiej.


Władysławowo - Poczernino

02 June 2011r.

Obecne Poczernino we Władysławowie podobnie jak Cetniewo to dawny, rozległy folwark. Wymienione po raz pierwszy w źródłach historycznych w 1340 r. jako Puchzchirin, następnie Poczernino (1 565). Nazwę wywodzi się od zwrotu "po cierniach", w pobliżu bowiem, pod Wielką Wsią, występowały podmokłe łąki, zwane Ciernicze.


Chałupy

03 June 2011r.

Chałupy to dawna wieś rybacka. Leży na Mierzei Helskiej, 6 kilometrów od nasady półwyspu. Obecnie jest znanym letniskiem nadmorskim. Chałupy do dziś zachowały najbardziej, obok Kuźnicy, rybacki charakter spośród wsi leżących na półwyspie. Nazwę swą oficjalnie noszą od 1 920 r. Wcześniej zwały się Budziszewo (1664) i Ceynowa (1 796). Tę ostatnią nazwę nosiły także pod koniec XIX w. Obie nazwy wywodziły się od nazwisk rybaków tu zamieszkujących - Budzisza i Ceynowy, licznie spotykanych do dziś. Nazwa Ceynowa utrzymywała się do 1928 r. równocześnie z ludową - Chałupy.


Jastrzębia Góra - Lisi Jar

29 June 2011r.

Jastrzębia Góra składa się z trzech osad: Rozewia, Lisiego Jaru i właściwej Jastrzębiej Góry. Naprzeciw Domu Wypoczynkowego "Górnik" wije się wąwóz erozyjny zwany Lisim Jarem. Tu 4 XI 1 598 r. wylądowała rozgromiona przez Szwedów i burze armada Zygmunta III Wazy. Król wypłynął z flotą liczącą 85 jednostek, powrócił z 24 statkami. Nie chcąc ryzykować dalej niebezpiecznej drogi tu wylądował i udał się na spoczynek do zamku w Krokowej. Fakt wylądowania upamiętnia tablica w Lisim Jarze.


Rozewie

20 June 2011r.

Rozewie to legendarne i jedyne w swoim rodzaju miejsce na mapie naszego kraju. Jest przylądkiem położonym na. północnym krańcu Kępy Swarzewskiej i właśnie najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Rozewie powszechnie znaną jest najpotężniejszej na Bałtyku latarni morskiej im. Stefana Żeromskiego. Nieco legend dotyczących teg miejsca znajdzie czytelnik na końcu informatora. W dokumentach obok polskiej nazwy Rozewie spotykamy także Rosehahut, Rosehaupt, Rekshoei i niemiecką Rixhófft. Na kamiennym przylądku natrc fiono na ślad osadniczy z epoki mezolitu (środkow epoka kamienia 8000-4290 I. p.n.e.).


Strona 2 z 5, < Poprzednia  1  [2]  3  4  Następna >