e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Władysławowo - podstawowe informacje

11 maj 2011r.

Władysławowo, miasto w województwie pomorskim, jest najbardziej na północ wysuniętym skrawkiem Polski. Obejmuje obszar od Karwieńskich Błot po Zatokę Pucką i leżące na Mierzei Helskiej Chałupy. W granicach miasta po reformie administracyjnej 1 975 ę. znalazło się 7 miejscowości o łącznej powierzchni 33,7 km2 i są to kolejno od wschodu na zachód: Chałupy, Władysławowo, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Tupadły, Ostrowo i Karwia. Północną granicę miasta wytycza linia brzegowa Bałtyku.


Władysławowo i jego przyroda

22 maj 2011r.

Pas wybrzeża od Chałup do Karwi obejmujący część Mierzei Helskiej, krawędź przymorską Kępy Swarzewskiej oraz Karwieńskie Błoto (fragment większej połaci - Bielawskich Błot) i małą Kępę Ostrowską jest częścią niezwykle urozmaiconego krajobrazowo Pobrzeża Kaszubskiego.


Chałupy

03 czerwiec 2011r.

Chałupy to dawna wieś rybacka. Leży na Mierzei Helskiej, 6 kilometrów od nasady półwyspu. Obecnie jest znanym letniskiem nadmorskim. Chałupy do dziś zachowały najbardziej, obok Kuźnicy, rybacki charakter spośród wsi leżących na półwyspie. Nazwę swą oficjalnie noszą od 1 920 r. Wcześniej zwały się Budziszewo (1664) i Ceynowa (1 796). Tę ostatnią nazwę nosiły także pod koniec XIX w. Obie nazwy wywodziły się od nazwisk rybaków tu zamieszkujących - Budzisza i Ceynowy, licznie spotykanych do dziś. Nazwa Ceynowa utrzymywała się do 1928 r. równocześnie z ludową - Chałupy.