e-Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Karwieńskie Błoto

08 June 2010r.

Karwieńskie Błoto. Na pd. zach od Karwi, w odległości 1 km ciągnie się równolegle do morza wieś Karwieńskie Błoto, ulicówka położona wśród podmokłych łąk. Teren ten wymieniony był w 1292 r. przy wytyczaniu granicy posiadłości klasztoru żarnowieckiego. Wówczas pusty i bagnisty stanowił w następnych wiekach przedmiot sporu między właścicielami sąsiednich dóbr rycerskich.


Szczecin, położenie, historia

01 February 2011r.

Szczecin leży w dolinie Odry i jej wschodniego ramienia Regalicy. Odległość miasta od Bałtyku wynosi 65 km. Główna część miasta znajduje się po zachodniej stronie Odry, natomiast port rozłożony jest przede wszystkim na wyspach między Odrą i Regalicą. Na skutek swego położenia Szczecin jest ważnym punktem komunikacyjnym zarówno kolejowym, jak morskim i lotniczym.


Szczecin, Obszar i ludność

11 March 2011r.

Obszar i ludność Szczecina. Względem obszaru Szczecin jest drugim (po Warszawie) miastem w Polsce i obejmuje teren 280 km2. Długość ulic wynosi 700 km. W mieście mieszka około 250 tysięcy osób, prawie wyłącznie narodowości polskiej.


Historia Władysławowa

31 May 2011r.

Nazwa Władysławowo - na określenie części tere nu dziś zajmowanego - pojawiła się.po raz pierwszy w 1 938 r. i odnosiła się wyłącznie do nowo powstałego portu. Nawiązywała zaś do nazwy fortu wojennego Władysława IV - Władysławowa, który istniał XVII w. pomiędzy Chałupami a Kuźnicą na Mierze Helskiej.